SignalR w ASP.NET Core i Angular – przykładowa implementacja

Niedawno opublikowałem wpis na temat instalacji biblioteki SignalR w projekcie ASP.NET Core z wykorzystaniem Angulara. Dzisiaj chciałem kontynuować ten temat na przykładzie z mojego projektu. Zademonstruję działającą implementację po stronie serwera.

Link do poprzedniego wpisu: SignalR w ASP.NET Core – instalacja i uruchomienie

Konfiguracji ciąg dalszy

Chociaż konfiguracja jaką podałem w ostatnim wpisie wystarczała do działania, w moim rozwiązaniu musiałem dodać jeszcze kilka ustawień. Na pierwszy ogień poszedł CamelCasePropertyNamesContractResolver, dobrze znany wszystkim, którzy tworzyli kiedyś API w Asp.Net. Dzięki niemu, obiekty zwracane są z API w notacji CamelCase. Jest to domyślne ustawienie w .NET Core, ale jako że my mamy podpiętą bibliotekę ze starszej wersji frameworka, musimy ustawić to ręcznie. Przykładowa implementacja poniżej.

Następnie rejestrujemy nasz serializator w pliku Startup.cs.

Rozsyłanie eventów z poziomu backendu aplikacji

Wysłanie zdarzenia z serwera może odbyć w dwóch przypadkach:

  • Bezpośrednio z naszej klasy, dziedziczącej po Hub, w momencie gdy klient wywołuje zdalną metodę na serwerze
  • Po wywołaniu zwykłej metody HTTP w API, pośrednio poprzez Hub

O ile w pierwszym przypadku jest to bardzo proste, to ten drugi wymaga dodatkowego nakładu pracy. Załóżmy że nasz Hub ma tylko jedną metodę.

Klient, w momencie gdy wywoła metodę Subscribe, zapisze się do grupy odpowiadającej identyfikatorowi gry. Zwrócone mu zostanie id jego połączenia. Wewnątrz klasy Broadcaster możemy wysłać zdarzenie o nowej subskrypcji do wszystkich klientów. Taki przykład podałem w poprzednim poście, dlatego tutaj to pomijam (nie jest to potrzebne w moim przypadku). Efekt który chcemy tutaj osiągnąć to wysłanie do każdego klienta informacje o tym, że gracz wykonał ruch. Jako przykład posłuży tutaj zakończenie tury przez gracza.

Podczas wywołania tej akcji kontrolera, wywołujemy metodę SkipRound. Wewnątrz niej, po tym jak nastąpi zmiana kolejki, chcielibyśmy poinformować wszystkich graczy o tym fakcie. Nasz Hub to nie jest zwykła klasa, którą można po prostu wstrzyknąć do naszych obiektów. W tym celu musimy odwołać się do klasy ConnectionManager dostarczonej przez SignalR.

Dodałem klasę EventBroadcaster, która będzie odpowiedzialna za przekazywanie informacji do klientów bezpośrednio z serwera. Posiada ona obiekt HubContext, który umożliwia takie działania. Dostępny jest po wywołaniu metody GlobalHost.ConnectionManager.GetHubContext. Ponieważ jej wywołanie jest dosyć czasochłonne, klasę EventBroadcaster rejestrujemy w systemie jako singleton.

Dzięki temu, w dowolne miejsce aplikacji możemy dodać obiekt implementujący IEventBroadcaster i wysyłać do klientów interesujące nas zdarzenia. Przykład poniżej.

Podsumowanie

Dzisiaj zademonstrowałem przykładową implementację rozsyłania zdarzeń w aplikacji po stronie serwera aplikacji. W kolejnym wpisie zajmiemy się implementacją po stronie klienta w Angularze. Dzięki za uwagę i zapraszam ponownie!