Relacja z WROC# 2017

Dziś chciałem podzielić się moimi wrażeniami z konferencji WROC# która odbyła się w 3 marca w piątek. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia. Po raz pierwszy usłyszałem o niej w zeszłym roku. Słyszałem wtedy, że ciężko zdobyć na nią wejściówkę, ponieważ jest aż tylu chętnych. To, co stało się w trakcie rejestracji przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Strona nie zdążyła mi się odświeżyć, a biletów już nie było. Ale to było rok temu. Nie zraziłem się tym i liczyłem że w tym roku będzie lepiej. Miałem ku temu podstawy, ponieważ w tym roku po raz pierwszy wprowadzono opłatę za uczestnictwo w wysokości 150zł. Warto tutaj dodać, że cała kwota zebrana z biletów przekazywana jest na cele charytatywne, tak więc dla organizatora wielki plus. W tym roku mi się udało (inaczej nie pisałbym tej relacji…), ale podobno bilety rozeszły się w około dwie minuty. Jak widać, popularności od zeszłego roku konferencja za dużo nie straciła. No ale przejdźmy już do konkretów!

Przebieg wydarzenia

Po około dwugodzinnej podróży z Zabrza, gdzie mieliśmy zbiórkę przed wyjazdem, przyjechaliśmy pod Stadion we Wrocławiu, gdzie impreza miała miejsce. Rejestracja na takich wydarzeniach może różnie wyglądać, ale tutaj wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Dostaliśmy nasze identyfikatory wraz z upominkami, a następnie udaliśmy się na salę gdzie miały odbywać się prelekcje.

Logo WROC#

Dla uczestników dostępny był poczęstunek, drożdżówki, a później różne przekąski w takcie dnia a także obiad w połowie dnia. Wszystko było bardzo smaczne i umilało przerwy pomiędzy wystąpieniami. Dla uczestników dostępne były chillout area oraz working room, gdzie było trochę spokojniej niż w innych rejonach obiektu. Chętni mogli troszkę odsapnąć, lub w razie konieczności popracować. Później każdy chętny mógł podejść do strefy VR, gdzie zobaczyć było można Hololens, Oculus Rift i Touch, HTC Vive czy też PlayStation VR. Organizatorzy przygotowali także dwie gry z nagrodami. Moje ósme miejsce w grze E-maze-ng oraz fakt, że kilka osób nie dotrwało do rozdania nagród, pozwoliło mi wygrać przejażdżkę (tylko jako pasażer, niestety…) samochodem Tesla S P85D! Trzeba przyznać, pomimo niepozornego wyglądu, samochód ten ma niesamowitego kopa!

Prezentacje

Zdjęcie organizatorów witających uczestników konferencji

Openning session

Najważniejsze podczas tego typu wydarzeń, oprócz możliwości porozmawiania z innymi pasjonatami programowania, są oczywiście prelekcje! W kilku słowach postaram się opisać każdą z nich.

Frans Rosén Go hack yourself…or someone else will
Pierwsza prezentacja dnia, gdzie autor opowiadał o tym jak pomaga dbać o bezpieczeństwo witryn sieciowych hackując je i dostając za to nagrody! Można było zobaczyć wiele przykładów na to, czego nie powinno się robić w swoich aplikacjach oraz na co zwracać uwagę. Bardzo mi się podobało, ale jednak nie zacznę szukać dziur w Facebooku albo innych portalach.

Chris Klug AngularJS Tips from the Trenches
W tej prezentacji autor dawał wskazówki na to, jak pisać nasz kod gdy korzystamy z AngularJS. Pomimo, że przykłady dotyczyły tego konkretnego przypadku, wiele z uwag zawartych w tej mowie można wykorzystać podczas pracy z innymi frameworkami np. Aureli. Pomimo, że większość z tego co usłyszałem to podstawy, kilka rzeczy dało mi do myślenia.

Maarten Balliauw What is going on? Tips and tricks around application diagnostics on Azure
Maarten w swojej prezentacji mówił o tym, jak ważne jest zarządzanie naszą aplikacją po tym, jak już zakończymy jej rozwijanie. Czy dobrze działa? Czy użytkownicy wykorzystują jej pełny potencjał? Tego możemy się dowiedzieć jeżeli dobrze podejdziemy do tematu logowania zachowania naszej aplikacji. Spora część prezentacji poświęcona była Application Insights dostępnego na Azure. Drobne problemy z łączem internetowym to nie jest rzadkość podczas takich wystąpień i tym razem nie obyło się bez problemów. Jednak ogół prezentacji i tym razem na plus.

Steve Sanderson ASP.NET Core for Angular 2, React, and Knockout developers
Ta prezentacja troszkę mniej przypadła mi do gustu. Bardzo duża część prezentacji poświęcona szablonom projektów dostępnych dla APS.NET Core dla różnych frameworków. Moim zdaniem trochę za dużo podstaw jak na taką imprezę. Później było troszkę ciekawiej, zwłaszcza możliwość używania możliwości paczek dostępnych z NPM wewnątrz backendu. Ogólnie jednak jedna ze słabszych prezentacji.

Tess Ferrandez Debugging .NET performance problems, memory leaks and crashes
Szczerze przyznam, że podczas tej prezentacji troszkę zbyt mocno pochłonęła mnie gra, którą przygotowali organizatorzy. Jednak było tutaj pokazanych kilka ciekawych sztuczek, które pozwolą nam na optymalizację naszych aplikacji. Na pewno nadrobię to gdy tylko dostępne będą wystąpienia w formie video!

Shawn Wildermuth Developing ASP.NET Core in VS Code
Shawn przybliżał nam możliwości, które daje nam VisualStudio Code. Nie chciał sprzedawać tego środowiska na siłę, wymieniał jego mocne strony, ale także wady. Osobiście nie jestem wielkim fanem tego produktu, dużo bardziej wolę stare dobre VisualStudio. Prezentacja bardzo fajna, ale i tym razem zbyt dużo podstaw jak na taki event.

Po głównych sesjach miejsce miał Discussion panel, gdzie można było zadawać pytania prelegentom za pośrednictwem Twittera. Niestety przegapiłem ten moment, ponieważ musieliśmy odstawić samochód pod hotel. Gdy tylko będzie dostępna relacja z tej części, na pewno zobaczę z przyjemnością.

Afterparty

Po całym dniu technicznych wykładów, organizatorzy przygotowali bardzo wiele atrakcji dla tych, którzy jeszcze nie wracali do domów. Jeszcze więcej pysznego jedzenia, wiele gatunków piwa do wyboru, DJ który rozkręcał parkiet lub kilka stołów z piłkarzykami oraz przejażdżka Teslą dla szczęśliwców, do grona których sam należałem! Była to także świetna okazja do rozmowy z innymi uczestnikami. Było to świetne podsumowanie całej imprezy.

Podsumowanie

WROC# to impreza, której atmosfera oraz organizacja sprawia, że na pewno nie zabraknie mnie tutaj w przyszłości! Liczę jedynie, że będzie troszkę więcej prezentacji związanych z architekturą oprogramowania. Do zobaczenia za rok!

PS. Podczas konferencji pierwszy raz zacząłem bawić się Twitterem. Jeżeli Ty też korzystasz z tej aplikacji, zapraszam do siebie pod adresem @sakwamichal.

  • Byłam rok temu i w tym roku również. Według mnie konferencja jest coraz lepsza (coraz ciekawsze prelekcje i inne atrakcje) i warto przyjeżdżać do nas do Wrocławia, nawet z dalszych części Polski. Co do bloga, to masz przyjemny styl pisania – trzymam kciuki za wytrwałość w konkursie.

    PS – gratuluję przejażdżki Teslą:D No i do zobaczenia w przyszłym roku:)

  • Michał Sakwa

    Dzięki za miłe słowa, zapał dalej jest, więc kolejne posty niebawem 🙂 No i na pewno do zobaczenia za rok 🙂